TTechnologie
Wzmacnianie momentu klucza dynamometrycznego
1 października 2019
Klucz dynamometryczny służy do dokręcania śrub w taki sposób, by nie były one przykręcone zbyt mocno lub zbyt słabo. To bardzo istotne, zwłaszcza w połączeniach śrubowych zamieszczonych w kołach lub miejscach złączeń różnego rodzaju nośnych konstrukcji. Moment klucza dynamometrycznego można zwiększyć w razie potrzeby, by móc dokręcić wyjątkowo duże śruby, np. łączące tory kolejowe.
Czym jest klucz dynamometryczny?
Klucz dynamometryczny to narzędzie wykorzystywane do dokręcania i odkręcania połączenia śrubowego z określoną siłą, którą nazywa się momentem. Ten typ klucza pozwala dostosować moment i dokładnie go określić. Stosowanie klucza dynamometrycznego polecane jest zwłaszcza tam, gdzie śruby łączą ze sobą części stalowe lub aluminiowe, ewentualnie łączące oba te materiały. Używanie klucza dynamometrycznego istotne jest również ze względu na jego precyzję.
Jak działa klucz dynamometryczny?
Klucze dynamometryczne działają na podstawie zasady Hooka. W jej myśl ciało odkształca się pod wpływem siły działającej na niego w stopniu wprost proporcjonalnym do wartości tej siły. Jednostka ta jest określana momentem klucza dynamometrycznego. Momenty dokręcania i odkręcania śrub są opisywane w tabelach i uzależnione od kilku czynników, takich jak np. rozmiar śruby. Przy konstruowaniu tabel przyjęło się, że współczynnik tarcia między śrubą a nakrętką, wynosi 0,1, natomiast naprężenie w czasie pracy nie przekracza blisko 70% minimalnej granicy plastyczności.
Ważnym elementem każdego klucza dynamometrycznego jest sprężyna, która pod wpływem stosowanej siły napina się, pozwalając na ustalenie, jaka siła niezbędna jest do odpowiedniego dokręcenia danego elementu. Kolejnym istotnym elementem, jest zapadka blokująca klucz, kiedy uda nam się dostosować odpowiednią siłę do prawidłowego przykręcenia elementu.
Wzmacnianie momentu obrotowego klucza dynamometrycznego
Chcąc wzmocnić moment klucza dynamometrycznego, stosuje się wzmacniacze momentu obrotowego lub przekładnie (na przykład te ze sklepu dynamometryczne.pl) . Pozwalają one na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, w prosty i wygodny sposób. Przykładowo – przekładnie planetarne pozwalają na uzyskanie wysokiego przełożenia momentu obrotowego.
Istnieje wiele zastosowań wzmacniaczy momentu obrotowego klucza dynamometrycznego. Można ich używać w lokomotywach, elektrowniach, górnictwie, stoczniach, rafineriach oraz przy pracy z dźwigami.
Warto pamiętać, że narzędzia pneumatyczne typu uderzeniowego dla napędu zasilania, nie powinny być stosowane ze wzmacniaczami momentu obrotowego. Może wówczas dojść do uszkodzenia wzmacniacza.
W ofercie naszej firmy dynamometryczne.pl znajdą Państwo akcesoria do kluczy dynamometrycznych, jak również wiele innych narzędzi, które usprawnią pracę w dziedzinach takich jak spawalnictwo, wulkanizacja oraz wielu zajęciach warsztatowych. Umożliwiamy sprzedaż wysyłkową naszych sprzętów. Dla wygody naszych klientów, zamówienia przyjmujemy za pomocą faksu, telefonicznie, jak również za pośrednictwem naszego sklepu internetowego.
Oprócz usług sprzedażowych wykonujemy również kalibrację kluczy. Z tej usługi korzystają najchętniej osoby działające w górnictwie oraz wulkanizacji. W razie ewentualnych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów podanych na stronie internetowej. Zapraszamy również do kontaktu mailowego oraz odwiedzenia nas osobiście. Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 9:00 – 13:00. Szczegółowe wskazówki dotyczące dojazdu, znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
0Komentarze