TTechnologie
Wzmacniacz lampowy - czym jest i jaki wybrać?
20 kwietnia 2018
Kiedyś były bardzo popularne, jednak obecnie stosuje się je w raczej rzadkich przypadkach, do nielicznych przedmiotów, jak wzmacniacz gitarowy czy nadajniki radiowe o dużej mocy - wzmacniacze lampowe mogą mieć najlepsze lata za sobą, jednak niewątpliwie są jeszcze przydatne i wiele osób ich potrzebuje. Przed każdym, kto pragnie kupić taki produkt stoi jednak pytanie jak wybrać właściwy i jaka będzie cena podobnego urządzenia. Wyjaśniamy zatem sposób działania wzmacniaczy lampowych, doradzamy do czego ich używać oraz w jaki sposób podjąć decyzję o zakupie!
Czym jest wzmacniacz lampowy?
Wzmacniacz lampowy to typ wzmacniacza, w którym lampy elektronowe znalazły zastosowanie jako elementy czynne/wzmacniające. Same lampy elektronowe składają się z umieszczonych w bańce elektrod, przy czym jest z niej wypompowane powietrze lub umieszczony gaz pod niewielkim ciśnieniem. W lampach elektronowych wykorzystuje się wiązki elektronów lub jonów, które poruszają się między elektrodami, będąc przez nie sterowane.
Wzmacniacz lampowy znany jest od dawna i dla wielu osób stanowi interesującą ciekawostkę, którą pragną wypróbować. Tego typu produkty były stosowane do końca lat 60' ubiegłego wieku, kiedy to zaczęły je wypierać wzmacniacze tranzystorowe. Wyróżniamy różne rodzaje takich sprzętów, które dzieli się ze względu na charakterystykę częstotliwościową, bądź ze względu na układ wzmacniacza.
Wzmacniacz słuchawkowy lampowy
Kto jest fanem dobrego brzmienia, słyszał zapewne wielokrotnie o ciepłym, charakterystycznym dźwięku, jaki wytwarzają wzmacniacze lampowe - stąd też wiele osób poluje na podobne sprzęty, żeby mieć możliwość sprawdzenia jakości dźwięku. Z pewnością wzmacniacze lampowe są poszukiwane przez koneserów i możliwe do zdobycia dosyć powszechnie, jednak posiadają pewne ograniczenia, z których należy zdawać sobie sprawę. Przed zakupem warto sprawdzić parametry techniczne słuchawek - przy tych o niskiej impedancji wzmacniacze lampowe mogą nie działać poprawnie.
Wzmacniacz lampowy gitarowy
Wzmacniacze gitarowe przeznaczone są do wzmacniania sygnału, pochodzącego z gitary akustycznej czy elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest zmodyfikowanie dźwięku i uzyskanie ciekawych efektów dźwiękowych. Istnieją różne rodzaje wzmacniaczy gitarowych - można wybierać wśród tych lampowych, tranzystorowych lub hybrydowych. Większość znawców poszukuje właśnie wersji lampowych, ponieważ mają one zdolność ocieplania brzmienia - dźwięk jest przyjemniejszy w odsłuchu, co wpływa na jego odbiór.
Wzmacniacz lampowy - cena
Poszukujący wzmacniaczy lampowych nie mają zwykle trudu w ich znalezieniu w sklepach - znacznie bardziej martwi ich więc ewentualna cena. Niewątpliwie tego rodzaju produkty nie należą do tanich, choć przedział cenowy jest spory. Są wersje, które można znaleźć za około 2 tysiące złotych, ale i takie, które kosztują kilkadziesiąt tysięcy. Rzecz jasna im lepszy produkt, tym będzie droższy, ale nawet te najtańsze są warte zainteresowania. Cena uzależniona jest także od producenta oraz sklepu, w którym się nabywa produkt. Najlepiej zatem sprawdzać w sklepach internetowych, gdzie można wygodnie porównać ceny i poczytać nieco więcej o konkretnym modelu. Dystrybucją wzmacniaczy lampowych Hi-End zajmuje się firma Nautilus.net.pl. Jeżeli szukasz konstrukcji wykonanej z najwyżej jakości komponentów powinieneś zapoznać się z ofertą Nautilusa.
Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy?
Wspomniano wcześniej, że istnieją różne rodzaje wzmacniaczy i że w latach 60' XX wieku wzmacniacz lampowy został wyparty przez wzmacniacz tranzystorowy. Czy to więc oznacza, że ten drugi jest zdecydowanie lepszy i bardziej warty zainteresowania oraz zakupu? We wzmacniaczu tranzystorowym jako elementy czynne wykorzystywane są tranzystory, czyli trójelektrodowy (a rzadziej czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, który potrafi wzmacniać sygnał elektryczny. Wersje tranzystorowe są dosyć tanie, nie nagrzewają się i mogą być nawet bardzo małe. Jeśli jednak chodzi o dźwięk, zniekształcenia które wytwarzają się w wersjach lampowych działają na korzyść brzmienia. Jest ono jak gdyby złagodzone, ocieplone, bardziej klimatyczne. Zdecydowanie uważa się, że dźwięk przy wzmacniaczach lampowych ma duszę!
0Komentarze