TTechnologie
Jak działają wagi sklepowe?
19 czerwca 2018
Wagi sklepowe - element każdego sklepu spożywczego
Waga jest nieodzownym elementem każdego sklepu spożywczego. Stanowi ona istotne narzędzie w procesie sprzedaży. Główną jej funkcją jest określenie ilości sprzedawanego towaru, a co za tym idzie wyliczanie należności. Prawidłowo dobrana waga wpłynie korzystnie na właściwą i rzetelną pracę danego sklepu. Dobór urządzenia zależy od wielkości placówki.
Legalizacja wagi
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, każdy przedsiębiorca, który używa wagi, musi posiadać jej legalizację. Jeśli kupujemy nową wagę, z pewnością posiada ona legalizację, która jest ważna przez 4 lata. Jeżeli natomiast kupimy sprzęt używany, to należy dokładnie sprawdzić, czy posiada ważną legalizację. Uprawnienia do użytkowania wagi mijają po 2 latach, w przypadku wagi, której legalizacja była odnawiana. Każda waga, nawet zakupiona dużo wcześniej może być ponownie zalegalizowana.
Tabliczka znamionowa
Warto pamiętać, że każda zalegalizowana waga sklepowa posiada tzw. tabliczkę znamionową, na której widnieje litera M na zielonym tle. W prawym dolnym rogu tabliczki znajduje się 6 cyfr. Dwie oznaczają rok produkcji wagi. Nie istnieje żaden inny dokument, który potwierdza legalizację.
Ponowna legalizacja
W celu dokonania ponownej legalizacji wagi sklepowej należy udać się do punktu naprawy. W miejscu tym waga zostanie wyważona i naprawiona w przypadku jej uszkodzenia oraz zalegalizowana na najbliższe 2 lata. Po upłynięciu tego terminu, konieczna będzie kolejna legalizacja.
Pamiętajmy, że w razie kontroli brak legalizacji wagi może wiązać się z wysokimi karami pieniężnymi.
Rodzaje wag
W sklepach można spotkać różne modele i rodzaje wag:
- waga kontrolna dla klientów, która umożliwia zważenie danego produktu bezpośrednio na stoisku;
- waga etykietująca, która umożliwia klientowi lub pracownikowi obsługi wydruk etykiety z informacją o rodzaju towaru, jego wadze, cenie oraz zawierająca kod kreskowy, który zostanie zeskanowany przy kasie;
- waga kalkulacyjna, która umożliwia zważenie towaru i, na podstawie wprowadzonego kodu, oblicza jego cenę;
- waga samoobsługowa dla klientów z dużą klawiaturą obrazkową;
- waga przy kasie podłączona do kasy fiskalnej lub komputera, w której podczas ważenia, określone informacje są przekazywane bezpośrednio do kasy fiskalnej.
Prawidłowy dobór wagi
Przy doborze urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest funkcjonalność oraz łatwość obsługi. Kolejną istotną rzeczą są koszty eksploatacji wagi. Każda waga może ulec awarii. Jednak już w momencie zakupu sprzętu warto przeanalizować warunki, jakie proponuje nam serwis gwarancyjny i serwis pogwarancyjny.
0Komentarze