Dlaczego warto postawić na systemy MES?
11 września 2024Nowoczesne zarządzanie produkcją wymaga zaawansowanych narzędzi, które pozwalają na pełną kontrolę procesów i zwiększenie efektywności. W tym kontekście systemy MES (Manufacturing...
Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratoria badawcze są bardzo cenione w przemyśle. Gdy dobrze wykonują swoją pracę, mamy pewność, że wszystkie normy jakości produktów są spełnione. Jest to możliwe właśnie dzięki takim urządzeniom jak komory klimatyczne. Co jeszcze znajdziemy w laboratoriach?
W laboratoriach, w których bada się nie próbki związane ze stanem zdrowia ludzi, ale jakość produktów, podstawowym wyposażeniem są różnego rodzaju komory. Jest to na przykład komora klimatyczna pozwalająca na symulację naturalnych warunków klimatycznych. Komora szokowa natomiast poprzez ruch koszy pomiędzy bardzo ciepłą i bardzo zimną komorą wewnętrzną umożliwia test szoku termicznego.
Komory deszczowe sprawdzają odporność na opady, istnieją też specjalne komory do testów słonecznych. Jak widać, komory klimatyczne to tylko jeden z wielu rodzajów tego typu urządzeń. Komory są bardzo przydatne, ponieważ znacznie skracają czas badań i czynią je łatwiejszymi i tańszymi, niż w środowisku naturalnym.
Komory klimatyczne czy deszczowe to nie jedyny sprzęt, jaki można znaleźć w laboratoriach. Znajdują się tam też przeróżne urządzenia do procesów termicznych. Są to między innymi chłodziarki, suszarki czy inkubatory. Urządzenia te biorą udział zarówno w samych procesach badawczych, jak i w przygotowaniu oraz przechowywaniu próbek. W inkubatorach składane są i hodowane podłoża mikrobiologiczne. W chłodziarkach przechowuje się próbki wrażliwe na temperaturę. Suszarki zaś usuwają wilgoć z próbek. Bardzo ważne w laboratorium są też sterylizatory, które pozwalają pozbyć się ze sprzętu wszelkich drobnoustrojów.
Komora klimatyczna czy inkubator to zwykle urządzenie o dość sporych gabarytach. Żadne laboratorium nie mogłoby jednak funkcjonować bez mnóstwa mniejszych sprzętów i akcesoriów. Są to wszelkie pipety, szkła, myjki czy mieszadła. W laboratorium nie może też oczywiście zabraknąć mikroskopu. Drobny sprzęt przydaje się zarówno w laboratoriach medycznych, jak i ośrodków badań nad jakością.
Sprzęt laboratoryjny można zakupić bezpośrednio od producenta lub w sklepie zajmującym się jego dystrybucją. Takie miejsca działają zarówno online, jak i stacjonarnie. Jeśli pragniemy wyposażyć laboratorium od zera, warto zrobić zakupy w miejscu, które oferuje różne rodzaje sprzętu. Komory klimatyczne, szokowe i inne tego typu urządzenia najlepiej jednak nabyć w miejscu specjalizującym się w tych sprzętach, aby mieć gwarancję zaopatrzenia się w egzemplarz najwyższej klasy.
Artykuł partnera
0Komentarze