MMotoryzacja
Z jakiego kraju najlepiej sprowadzić używany samochód?
13 listopada 2017
Z Niemiec, Francji, Holandii, Belgii czy Danii? - to dylemat przed, którym stoi wielu handlarzy samochodów. W każdym z tych krajów można znaleźć używane auta, na których bez problemu można zarobić. Trzeba jednak pamiętać o charakterystyce poszczególnych rynków – cenach, rodzajach samochodów jakie można tam spotkać, a także ich stanie. Skąd zatem najbardziej opłaca się sprowadzać używane auta z zagranicy? Sprawdźmy!
Używane auta z Niemiec – duży wybór, atrakcyjne ceny
Dla większości handlarzy podstawowym kierunkiem, z którego opłaca się sprowadzać używane samochody, są Niemcy. Jest to wybór całkowicie naturalny, bo nasi zachodni sąsiedzi oferują bardzo duży wybór samochodów, a w związku z tym również ceny mogą być atrakcyjniejsze. Warto pamiętać o tym, że Niemcy kupują najwięcej nowych samochodów w Europie, a to oznacza, że rynek aut używanych jest ciągle nasycany kolejnymi pojazdami. Warto zwrócić uwagę również na lekko uszkodzone, używane auta z Niemiec. Ceny usług serwisowych i lakierniczych są tam dość wysokie, dlatego wiele osób rezygnuje z naprawy i sprzedaje auto po niższej cenie. W Polsce, można je naprawić zdecydowanie niższym kosztem i dzięki temu zwiększyć zysk ze sprzedaży. Używanych aut z Niemiec warto szukać u prywatnych sprzedawców lub handlarzy z głębi kraju, zaś lepiejunikać przygranicznych komisów.
Używane auta z Francji – głównie nieduże i francuskie
Bardzo dużym rynkiem używanych samochodów jest również Francja. Co roku sprzedaje się tam niecałe 2 miliony nowych samochodów, więc aut używanych regularnie przybywa. Jest to jednak rynek specyficzny. Ze względu na patriotyzm gospodarczy, Francuzi najchętniej kupują rodzime samochody. Można tam więc głównie spotkać marki takie jak Renault, Citroen czy Peugeot, najczęściej modele małe i miejskie. Z perspektywy handlarza i polskiego rynku nie jest to nic złego, wszystkie te marki cieszą się bowiem w Polsce popularnością i uznaniem, więc zazwyczaj bez problemu można je sprzedać. Istnieje też pewnego rodzaju stereotyp, który mówi, że francuscy kierowcy niezbyt dbają o swoje samochody, co dotyczy to szczególnie otarć i wgnieceń. Trudno stwierdzić, ile prawdy jest w tym przekonaniu, ale przed zakupem dobrze jest dokładnie obejrzeć auto lub skorzystać z portalu dla handlarzy, gdzie wymagany jest bardzo szczegółowy opis wszystkich wad pojazdu. Przykład takiego serwisu można znaleźć pod linkiem – https://www.carsontheweb.com/pl/.
Używane auta z Belgii, Holandii i Danii – droższe, ale w bardzo dobrym stanie
Używane auta z tych trzech krajów charakteryzują ceny wyższe niż w Niemczech czy Francji – głównie ze względu na to, że są to mniejsze rynki, ale również ze względu na wyższe podatki. Nie oznacza to jednak, że nie można tam trafić na szansę dobrego zarobku - zwłaszcza jeśli szuka na handel aut wyższych klas w idealnym stanie. Trzeba też pamiętać, że ze względu na mniejszy wybór, tak zwany wyjazd „w ciemno”, który na przykład do Niemiec może zakończyć się powodzeniem i sprowadzeniem auta, wcale nie musi przynieść pożądanego rezultatu w Belgii, Holandii czy Danii. Jednak przeglądając ogłoszenia i wybierając konkretne pojazdy, można znaleźć takie, które bez problemu sprzeda się w Polsce - i to pokaźnym zyskiem.
Używane auta z zagranicy – skąd jeszcze można sprowadzać?
Wymienione wyżej kraje powinny być podstawowymi kierunkami dla handlarzy, którzy chcą sprowadzać używane auta z zagranicy. Nie oznacza to jednak, że samochodów należy szukać tylko tam. Bardzo popularnym kierunkiem jest również Szwajcaria – jest tam nie najgorszy wybór i w miarę przystępne ceny. Trzeba jednak pamiętać o cle, które trzeba zapłacić sprowadzając auto do Polski, dlatego przed podróżą i kupnem, należy przeanalizować opłacalność całego przedsięwzięcia. Bardzo atrakcyjne ceny samochodów są również w Stanach Zjednoczonych. Nowe auta są tam często tańsze niż w Polsce, a co za tym idzie – tańsze są również samochody używane. Różnica jest szczególnie widoczna w autach najwyższych klas czy sportowych. Można na nich bardzo dobrze zarobić, nawet po doliczeniu do ceny kosztów transportu, podatków i przeróbek, które są niezbędne, aby można było zarejestrować samochód w Polsce.
Sprowadzanie aut z zagranicy – wciąż można na tym zarobić
Pomimo bardzo dużej konkurencji na rynku używanych samochodów, sprowadzanie ich z zagranicy nadal jest opłacalne. Handel autami używanymi wymaga jednak elastyczności i umiejętności dostosowania się do sytuacji. Czasem nie warto ograniczać swojej działalności do sprowadzania aut używanych z tylko jednego kraju. Należy przeszukiwać ogłoszenia i jechać tam, gdzie widać szansę na zarobek. Warto też znać rodzimy rynek i wiedzieć, które auta są popularne, które dobrze się sprzedadzą, a które raczej stoją na placach w komisach samochodowych i nie wzbudzają większego zainteresowania. Dopiero po wzięciu pod uwagę tych wszystkich czynników osoba, która zajmuje się handlem samochodami powinna zadecydować, czy wyjazd po auto zagranicę będzie opłacalny, czy też nie.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze