Jak dobrze zakonserwować felgi?
7 sierpnia 2024Konserwacja felg to temat, który często pomijany jest przy codziennej pielęgnacji samochodu. A przecież felgi odgrywają istotną rolę nie tylko w estetyce pojazdu, ale również w...
Wszystkie nowoczesne gadżety całkowicie przeszły na ładowanie za pomocą połączenia USB. Oznacza to, że teraz nie potrzebujesz gniazdka - wystarczy podłączyć ten sam telefon do ładowarki i natychmiast zacznie się ładować. Jeszcze wygodniejszą opcją jest ładowarka indukcyjna, którą możesz znaleźć na https://hamamobile.pl/ladowarka-usb-5.
Będziesz potrzebować ładowarki samochodowej, gdy spędzasz dużo czasu w drodze i ciągle zapominasz o ładowaniu telefonu w domu. Należy pamiętać, że ładowarki samochodowe są często wolniejsze od konwencjonalnych i znacznie rzadziej wykorzystują technologie szybkiego ładowania. Ponadto zwykle używana jest tylko technologia „QuickCharge”, a inne technologie nie są obsługiwane. Jeśli często jeździsz więcej niż jednym samochodem, proponujemy wybrać ładowarkę samochodową z kilkoma portami USB. Można też rozważyć hybrydy - na rynku są ładowarki domowe, które dzięki dwóm gniazdkom mogą funkcjonować w samochodzie. Można kupić ładowarkę samochodową, którą można podłączyć do każdej domowej ładowarki. Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którym czasami w podróży potrzebują naładować nie tylko telefon, ale także komputer lub inne urządzenie. Niektóre nowsze telefony obsługują ładowanie bezprzewodowe. Główną zaletą ładowarek bezprzewodowych jest ich prostota. Po prostu umieszczasz telefon na stacji ładującej. Nie zapomnisz już podłączyć kabla, nie będziesz musiał zastanawiać się, gdzie postawić telefon itp. Ładowarki bezprzewodowe są wolniejsze, ale możesz naładować telefon w dowolnym momencie.
Ostatecznie ładowarki do telefonów dzielą się na dwa typy: pasywne i impulsowe. Ładowarka samochodowa USB typu pasywnego to urządzenie, które stale ładuje smartfon i nie informuje nas o procesie ładowania. Ładowarka impulsowa ma wskaźnik, który informuje nas o stanie baterii telefonu. Jeśli bateria jest naładowana, to urządzenie przestaje działać. Oba typy mają pewne wady. Na przykład pasywna ładowarka samochodowa USB kontynuuje ładowanie telefonu, nawet gdy bateria jest pełna. Impulsywna wręcz przeciwnie - może nie ładować do końca baterii urządzenia. Możesz też znaleźć ładowarkę sterowaną mikroprocesorem, która pozwala zapobiec przypadkowemu przeładowaniu baterii. W odpowiednim momencie ładowarka jest po prostu wyłączana, co oszczędza żywotność baterii.
Ładowanie bezprzewodowe działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane w 1831 roku przez Michaela Faradaya, który odkrył, że jeśli źródło pola magnetycznego zostanie przesunięte przez cewkę, pojawi się w nim prąd elektryczny. Michael Faraday odkrył związek między elektrycznością a magnetyzmem.
Sposób działania indukcji elektromagnetycznej można łatwo wyjaśnić, wykonując następujący eksperyment:
• Wyjmij magnes z lodówki.
• Podłącz żarówkę do prostej miedzianej cewki.
• Poruszaj magnesem do przodu i do tyłu wewnątrz cewki.
• Lampa zacznie się świecić.
Dlaczego zapaliło się światło? Przesuwając magnes wewnątrz cewki, zmieniasz wytwarzane przez nią pole magnetyczne. Wibracje te były odczuwane przez cewkę, w której generowany był prąd indukowany.
Zasadniczo bezprzewodowe ładowanie smartfona lub innego urządzenia działa tak samo, jak w eksperymencie z żarówką. Oczywiście nie ma tu ruchomego magnesu, ale jest cewka indukcyjna, przez którą przepływa prąd przemienny o wysokiej częstotliwości. Ten prąd generuje zmiany w polu magnetycznym. Ta część bezprzewodowego systemu ładowania nazywana jest cewką nadajnika. Część znajdująca się wewnątrz telefonu nazywana jest „cewką odbiorczą”, a prąd przepływa przez nią podobnie jak cewka w eksperymencie. Takie ładowarki indukcyjne mają wiele zalet
• Mniej kabli. Dzięki technologii bezprzewodowej nie musisz nosić ze sobą ładowarki USB-c, gdziekolwiek jesteś. Potrzebujesz tylko jednego kabla podłączonego do maty ładującej.
• Uniwersalna kompatybilność. Ładowanie Qi to uniwersalny standard, więc jeśli masz wiele różnych urządzeń obsługujących połączenia bezprzewodowe, możesz bez problemu używać tej samej podstawki ładującej.
• Bezpieczniejsze połączenia. Ponieważ ładowanie odbywa się w zamkniętym środowisku i bez przewodów, nie ma tu kontaktu z wodą ani tlenem. Oznacza to również, że istnieje mniejsze ryzyko usterek elektrycznych.
• Trwalsze. Brak konieczności regularnego podłączania i odłączania gniazd smartfonów sprawia, że nie podlegają one tak szybkiemu zużyciu. Jeśli na zmianę ładujesz bezprzewodowo i za pomocą kabli, oznacza to również mniejsze zużycie kabli.
• Bez przegrzania. Gdy smartfon jest w pełni naładowany, ładowarka bezprzewodowa automatycznie się wyłącza. Oznacza to mniej energii, bezpieczniejsze ładowanie i brak przegrzanej baterii.
0Komentarze