IInne
Zasady konserwacji pawilonów ogrodowych na sezon jesień-zima
30 października 2019
Coraz częściej w naszych ogrodach zamiast zwykłych altanek, pojawiają się pawilony ogrodowe. Wśród dostępnych modeli znajdują się pawilony wykonane z drewna, metalu czy technorattanu, będącego nowoczesnym tworzywem sztucznym.
Poszczególne pawilony ogrodowe znacznie się od siebie różnią. Na rynku znajdziemy zarówno wersje ze standardowym zadaszeniem z solidnego materiału i ozdobnym materiałem na bocznych ścianach pawilonu, jak i pawilony bez dachu ze zwiewnymi tkaninami przymocowanym do słupków w stylu plażowym. W okresie wiosennym i letnim pawilony nie wymagają wielu prac konserwacyjnych. Inaczej sprawa wygląda jesienią i zimną, gdy musimy zadbać o to, by pawilon ogrodowy nie został uszkodzony przez wilgoć, wiatr czy niską temperaturę.
Stelaż – demontaż i konserwacja
Po zakończeniu sezonu letniego, gdy spędzamy w ogrodzie coraz mniej czasu, warto zastanowić się nad całkowitym demontażem pawilonu. W ten sposób w okresie zimowym będziemy mogli przechować pawilon ogrodowy w bezpiecznym i suchym miejscu. W przypadku metalowych pawilonów zapewne uchroni to ich konstrukcje przed korozją. Natomiast pawilony drewniane, nie będą narażone na uszkodzenia drewna wywołane niskimi temperaturami czy nadmierną wilgocią.
Po złożeniu pawilonu wszystkie jego metalowe elementy należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Jeśli zauważymy pojawienie się na nich ogniska rdzy, powinniśmy starannie je wyszlifować i zabezpieczyć farbą antykorozyjną. Dzięki temu zapobiegniemy dalszemu niszczeniu metalu i będziemy mogli się cieszyć nienagannym wyglądem pawilonu przez długie lata.
W przypadku pawilonów drewnianych również bardzo ważne jest sprawdzenie stanu drewnianych elementów i ich ewentualna konserwacja. Powinniśmy dokładnie sprawdzić każdą część, wypełnić powstałe ubytki oraz wygładzić miejsca, w których pojawiły się zadziory. Jeżeli drewno tego wymaga, należy je dodatkowo zabejcować. Pamiętajmy jednak, że samo bejcowanie w żaden sposób nie zabezpiecza drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu kolejnym krokiem konserwacyjnym powinno położenie ochronnej warstwy lakieru.
Materiał – czyszczenie i przechowywanie
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas konserwacji pawilonu, jest zabezpieczenie pokrycia daszku i ścian. Zanim schowamy materiał w bezpiecznym miejscu wraz ze stelażem, powinniśmy uprzednio go wyczyścić. W przypadku większości materiałów wykorzystywanych przy produkcji pawilonów dopuszczalne jest pranie go w zwykłej pralce. Nie należy jednakże suszyć ich w suszarkach lub prasować. Gdy materiał naturalnie wyschnie, powinniśmy go złożyć i zabezpieczyć przed kurzem i wilgocią.
Jeśli chcemy zapewnić mu dodatkową ochronę, możemy sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do impregnacji tkanin. Ich działanie polega na wytworzeniu specjalnej powłoki na powierzchni materiału, która odpycha wodę i blokuje szkodliwe działanie promieni UV. Z ich pomocą możemy na długi czas utrzymać materiał w doskonałej kondycji.
Dzięki właściwej, regularnej konserwacji nasz pawilon ogrodowy może zachować swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd na wiele sezonów. Prosta konstrukcja i szybki demontaż pozwalają na sprawne wykonanie prac mających na celu jego zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Większość z nich możemy wykonać samodzielnie, bez żadnej specjalistycznej pomocy. Duża funkcjonalność oraz proste zasady konserwacji to główne czynniki, które sprawiają, że pawilony coraz częściej goszczą w naszych ogrodach.
Źródło: Dascompany.com - namioty halowe
Artykuł zewnętrzny
0Komentarze