IInne
Samochodowe odtwarzacze multimedialne – czy warto?
12 kwietnia 2018
Dynamiczny rozwój technologiczny sprawił, że obecnie zakupić możemy niezwykle zaawansowany sprzęt samochodowy, który zapewnia nam dostęp do wielu informacji i funkcji. Doskonałym na to przykładem są systemy multimedialne.
Producenci nowoczesnych aut nie ograniczają się wyłącznie do standardowego radia. Montują one rozbudowane panele, dzięki którym możemy nie tylko słuchać muzyki, ale również otrzymać dostęp do wielu najważniejszych informacji związanych chociażby z warunkami panującymi na drodze. Pełnią one rolę asystentów, za sprawą których jazda wydaje się być znacznie wygodniejsza.
Jak się jednak okazuje, nie musimy decydować się na zakup nowego samochodu, by cieszyć się takim systemem. Na rynku znajdują się bowiem specjalne odtwarzacze, które możemy zamontować w obecnym pojeździe.
O czym mowa?
Są to urządzenia przypominające nieco tablety. Dysponują one dużymi ekranami LCD, a także wgranymi systemami operacyjnymi, które otwierają nam dostęp do wielu przydatnych funkcji. Jakich dokładnie?
- Połączenie internetowe – realizowane jest ono przez łączność Wi-Fi, dlatego konieczne jest posiadanie smartfona lub routera z kartą SIM, który taki sygnał zapewni. Warto się tym zainteresować, ponieważ bez dostępu do sieci tracimy wiele przydatnych funkcji.
- Nawigacja – wysokiej jakości odtwarzacze dysponują systemami GPS, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako pełnoprawne nawigacje samochodowe. Dostęp do map możemy mieć także poprzez wspomniane połączenie internetowe. Dzięki temu nie musimy kupować dwóch osobnych urządzeń.
- Alerty pogodowe – często są one tak rozbudowane, że odtwarzacz pełni rolę zaawansowanej stacji pogodowej, dzięki której sprawdzimy warunki atmosferyczne oraz te panujące na drodze, przyszłe zmiany pogody i wiele innych, szczegółowych danych.
- Odtwarzacz muzyczny – odtwarzacze przejmują funkcjonalność radia, mogą również obsługiwać pliki muzyczne dostarczane przez pendrive lub przy użyciu połączenia internetowego.
- Komunikacja – mowa o aplikacjach, dzięki którym jesteśmy w stanie wysyłać wiadomości tekstowe i głosowe, a także odbierać przychodzące połączenia.
- Odtwarzanie filmów - za pomocą omawianych urządzeń jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkie najpopularniejsze rozszerzenia plików wideo. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby urozmaicić pasażerom czas spędzony w podróży i włączyć im jakiś film.
- Kamera cofania – może ona zostać podłączona bezpośrednio do odtwarzacza, dzięki czemu na jego ekranie możemy obserwować obraz wysyłany z kamery.
Jak widać, samochodowe odtwarzacze multimedialne mogą przybrać formę niezwykle uniwersalnych urządzeń, za sprawą których zagwarantujemy sobie dostęp nie tylko do stacji radiowych, ale również nawigacji, odtwarzacza filmów, stacji pogodowej i szerokiej biblioteki innych programów oraz aplikacji. Wszystko to sprawia, że warto się nimi zainteresować.
Montaż
Oczywiście każdy sprzęt jest inny, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto prześledzić jego najważniejsze parametry techniczne oraz obsługiwane funkcje. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poruszyć ważną kwestię związaną z montażem odtwarzaczy.
Większość tego typu urządzeń przygotowywane są specjalnie pod kieszeń samochodową typu 2 DIN. Są to sporych rozmiarów wejścia, które w niektórych modelach aut są zamaskowane zaślepkami. Jeśli nie znajdziemy ich w naszym pojeździe, nic jeszcze nie jest stracone. Na rynku znajduje się bowiem także wiele modeli 1 DIN, które montowane są tam, gdzie standardowe radia samochodowe. Oczywiście są one mniejsze, dlatego zakres ich funkcji również może być węższy. Mimo wszystko, w wielu przypadkach są one warte naszej uwagi.
Sam montaż urządzenia może okazać się problematyczny. W niektórych przypadkach konieczne będzie podprowadzenie dodatkowych przewodów, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, by sprostać temu zadaniu, powinniśmy zgłosić się do mechanika samochodowego, który wszystko to wykona za nas.
Jaki odtwarzacz multimedialny wybrać?
Skoro wiemy już, co potrafią omawiane sprzęty, a także na jakiej zasadzie odbywa się ich montaż, pora przejść do ich parametrów technicznych, na podstawie których powinniśmy dokonać wyboru poszczególnego modelu.
Poza rozmiarem i zestawem funkcji, uwagę warto zwrócić na przekątną ekranu oraz rodzaj panelu sterowania. Wyświetlacz powinien być na tyle duży, by zapewnić nam komfortową obsługę wszystkich treści i aplikacji. Nawigacja pomiędzy konkretnymi funkcjami odbywać się może za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego – w przypadku tych drugich modeli warto decydować się na ofertę uznanych producentów. Jeśli bowiem zakupimy tani odtwarzacz, przygotowany przez mało znaną firmę, może się okazać, że sterowanie nim będzie prawdziwą udręką.
Uwagę warto zwrócić również na wyposażenie sprzętu. Wiele modelu dysponuje portami USB, ale również czytnikiem kart pamięci, a nawet płyt CD oraz DVD. Sprawdźmy również, czy posiadają odpowiednie wejście na kamerę cofania. Dobrym wyborem okażą się także modele obsługujące technologię sterowania głosem oraz dysponujące modułem Bluetooth – dzięki temu mogą zostać sparowane ze smartfonami, za sprawą który będziemy w stanie sterować pracą odtwarzacza lub przesyłać rozmaite treści.
Ile kosztuje odtwarzacz multimedialny? Najtańsze modele zakupimy za kilkaset złotych. Zestaw ich funkcji nie zawsze jednak będzie tak szeroki, jak byśmy chcieli, dlatego warto celować w modele z wyższej półki. Kosztują one od tysiąca do nieco ponad dwóch tysięcy złotych. Zakup takiego sprzętu będzie bardzo opłacalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość obsługiwanych przez niego funkcji.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze