IInne
Optymalizacja procesu produkcyjnego - jak to zrobić?
27 maja 2019
Optymalizacja i usprawnianie produkcji to nie lada wyzwanie, tym bardziej że innowacje można przeprowadzać na wielu polach. Sam proces może również służyć wielu celom: poprawie jakości finalnego produktu, zmniejszeniu kosztów czy zabezpieczeniu pracowników. Jak zatem się za to zabrać? Na co zwrócić uwagę?
Optymalizacja mechaniczna - roboty asystujące
Jednym z najbardziej popularnych sposobów, w jaki zachodzi optymalizacja procesu produkcyjnego, jest oczywiście zastąpienie ludzi maszynami. Daje to dużą poprawę szczególnie w przypadku czynności powtarzalnych, nużących dla pracownika - w takiej sytuacji robot sprawdzi się o wiele lepiej, a człowiek w tym czasie może zostać oddelegowany do bardziej ambitnych zadań. Roboty towarzyszące pracownikom mają także za cel wykonywać za nich prace niebezpieczne, dzięki czemu jakość i warunki pracy ulegają poprawie. Automatyzacja pracy sprzyja nie tylko zwiększaniu zysków, ale jest także niezbędna, jeżeli planujemy naszą firmę rozwijać i sięgać po coraz bardziej ambitne i wymagające zlecenia.
Optymalizacja informatyczna - systemy ERP
Drugim sposobem na optymalizowanie produkcji jest jej odpowiednie planowanie. Dotyczy to szczególnie średnich i dużych firm, gdzie jednocześnie dzieje się wiele rzeczy na raz. W wykonaniu tego zadania może pomóc system klasy ERP, czyli oprogramowanie specjalnie przeznaczone do kontrolowania warunków produkcji. ERP umożliwia m.in. zarządzanie parkiem maszyn, pracownikami, a także pomaga utrzymywać minimalne zapotrzebowanie na surowce w magazynach, dzięki czemu nie topimy pieniędzy w ich zapasie. W połączeniu z inteligentnymi robotami znacznie poprawia bilans kosztów, środowisko pracy i sam finalny produkt.
Dlaczego w ogóle warto?
Czy optymalizacja w firmie w ogóle jest potrzebna? Niewątpliwie, aby ją przeprowadzić musimy ponieść stosowne koszty, jednak ostatecznie zwrócą się nam one z nawiązką. Usprawnianie działania firmy na wielu polach jednocześnie pomaga również w osiągnięciu wielu różnych celów w stosunkowo szybkim czasie. Możemy w tym samym momencie redukować koszty działalności, zwiększać marżę, zapewnić pracownikom większy komfort i bezpieczeństwo pracy, a także zmodernizować i przebudować park maszyn.
Optymalizacja produkcji w istocie jest wyzwaniem, jednak posiadając odpowiednie narzędzia możemy im sprostać. Działanie na kilku polach, jak np. mechanicznym i informatycznym, pozwoli nam na bardzo szybkie wprowadzenie zmian i przygotowanie firmy na nowe wyzwania.
Artykuł sponsorowany
0Komentarze