IInne
Ocieplanie poddasza pianką PUR - co warto wiedzieć?
15 czerwca 2018
Technika ocieplania za pomocą pianki poliuretanowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących niezwykle funkcjonalnych, ekonomicznych oraz posiadających ciekawe walory użytkowe rozwiązań. Ocieplanie poddasza pianką PUR wymaga niestety użycia specjalistycznego sprzętu, sporego doświadczenia oraz odpowiednio dobranej odzieży ochronnej. W większości przypadków decydujemy się zatem na współpracę z firmą, która specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług. Na czym dokładnie polega ocieplanie poddasza pianką poliuretanową? Jakie korzyści posiada takie rozwiązanie?
Izolacja natryskowa pianką poliuretanową
Izolacje natryskowe wykonywane za pomocą nakładanej pianki poliuretanowej od wielu lat zyskują na swej popularności. Piankę PUR wytwarza się z gotowych składników i nanosi za pomocą specjalnego agregatu. Jesto to jedna z najszybszych metod ocieplania. Pianki, za pomocą których wykonuje się ocieplenie metodą natryskową, mogą posiadać różną strukturę i z tego względu dzieli się je na dwa rodzaje.
Pierwszą z nich stanowi piana zamkniętokomórkowa, która zbudowana jest z zamkniętych mikroskopijnych pęcherzyków. Można ją stosować wszędzie tam, gdzie używano dotychczas styropianu lub płyt poliuretanowych. Piana ta jest lekka, wykazuje również bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Charakteryzuje ją także wysoka wodoodporność. Po wyschnięciu jest twarda i sztywna, dlatego może przyczyniać się niekiedy do różnych naprężeń.
Nieco inna jest natomiast izolacja natryskowa za pomocą piany otwartokomórkowej. Swoją strukturą materiał ten przypomina nieco gąbkę. Charakteryzuje go bardzo dobra izolacyjność termiczna, choć nieco gorsza od wspomnianych wyżej pian zamkniętokomórkowych. Piana ta jest również lekka i paroprzepuszczalna, dlatego warto ją stosować w miejscach, w których używano do tej pory wełny mineralnej, wełny drzewnej lub celulozy. Ocieplanie poddasza pianką PUR otwartokomórkową powinno być poprzedzone wykonaniem paroizolacji wewnętrznej strony budynku, gdyż materiał ten jest bardzo nasiąkliwy.
Ocieplanie poddasza pianką PUR - najważniejsze zalety
Stosowanie pianki poliuretanowej do ocieplania poddasza nie niesie ze sobą żadnych złych konsekwencji w kontekście zdrowia. Jest to materiał bezpieczny, nieemitujący żadnych toksycznych substancji oraz złych zapachów. Obawy klientów bardzo często budzi wygląd ekipy realizującej tego rodzaju usługę, gdyż jest ona ubrana w specjalny kombinezon wraz z maską tlenową. Odzież ochronna zalecana jest jednak dla bezpieczeństwa pracownika. Piana, która po chwili bardzo zwiększa swoją objętość, może stanowić zagrożenie w przypadku, gdyby dostała się do nosa czy gardła osoby ją nakładającej.
Ocieplanie poddasza pianką PUR to szybki i niezwykle sprawny proces. Pomieszczenie o powierzchni kilkuset metrów można docieplić już w przeciągu jednego dnia. Właściwości pianki poliuretanowej uniemożliwiają rozwijanie się pleśni i grzybów, a dzięki temu, że materiał ten jest bardzo lekki, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Piankę można zatem z powodzeniem stosować w pomieszczeniach z niskim dachem.
Pianka PUR szczelnie wypełnia wszelkie, nawet trudnodostępne przestrzenie, zapewniając bardzo dobre docieplenie pomieszczeń. Charakteryzują ją doskonałe właściwości termoizolacyjne - zdecydowanie lepsze od tych, które posiada stosowana dotychczas na szeroką skalę wełna mineralna. Ocieplanie poddasza pianką PUR to doskonały sposób na oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń - mogą one sięgać nawet 50% ponoszonych wcześniej kosztów.
Nakładanie pianki poliuretanowej, mimo konieczności zastosowania specjalnego sprzętu i odzieży ochronnej, jest czynnością stosunkowo prostą. Piankę rozpyla się za pomocą agregatu, który pod wpływem ciśnienia wystrzela ją w kierunku docieplanego elementu. Pianka rozszerza się błyskawicznie i bardzo szybko stygnie. Istotne dla wykonania izolacji poddasza będzie takie zastosowanie pianki PUR, która pokryje szczelnie całą powierzchnię. Przed przystąpieniem do prac należy pamiętać również o tym, aby bardzo dokładnie zabezpieczyć okolice stolarki okiennej.
0Komentarze