IInne
Myślisz o adopcji psa? Przekonaj się, że to dobry pomysł!
28 czerwca 2018
Wiele osób marzy o tym, by mieć psa. To zwierzę, które kojarzy się z najlepszym przyjacielem, obrońcą i inteligentną istotą, która z przyjemnością będzie towarzyszyła nam w codziennym życiu. Jeśli choćby rozważamy adoptowanie psa, warto dobrze przemyśleć tę kwestię i podjąć decyzję, bo wiele psiaków czeka na własny dom.
Dlaczego warto adoptować psa?
Choć adopcja psów jest stosunkowo prosta i darmowa, zwierzę bywa już zaszczepione i wykastrowane, to i tak sporo osób waha się, czy jest to dobre rozwiązanie. Wątpliwości dotyczą już samego faktu podpisywania umowy adopcyjnej, zobowiązania się do zapewnienia określonych warunków lub wyrażenia zgody na wizytę wolontariusza przed adopcją lub po niej. Warto jednak wziąć pod uwagę, że działania tego typu nie są szczególnie uciążliwe, a mogą uchronić zwierzęta przed osobami nieodpowiedzialnymi. Umowa, zobowiązania i ewentualna wizyta (nie zawsze się odbywa) to środki zapobiegawcze, które mają za zadanie sprawdzić, czy zwierzę trafi w odpowiednie ręce.
Jeśli tylko rozważamy przygarnięcie psa, zdecydowanie warto skupić się na tym postanowieniu i faktycznie wziąć je pod uwagę. Adoptowane zwierzę może być wspaniałym kompanem i członkiem rodziny, bez którego, po czasie, trudno byłoby wyobrazić sobie życie. Bezdomne zwierzęta, zwierzaki ze schronisk i domów tymczasowych to tak samo sympatyczne zwierzęta, jak rasowe, ale z tą różnicą, że pozbawione odpowiedzialnego właściciela, co sprawia, że mogą bardzo silnie przywiązać się do osoby, która da im nowy dom, a przecież oddany czworonożny kompan to marzenie wielu osób.
Adopcja zwierzęcia to nie tylko szansa na zaspokojenie własnych potrzeb (posiadania zwierzęcia, zyskania oddanego przyjaciela). To także okazja do zrobienia czegoś dobrego dla świata. Niestety wciąż tak wiele osób decyduje się porzucać zwierzęta przy okazji przeprowadzek, wakacji lub choroby. Wszystkie te zwierzęta czekają z utęsknieniem na nowy dom, na wyjście z zamkniętego schroniska. Warto dać choć jednemu z nich taką szansę.
Wybór zwierzęcia
Adopcja psów nie jest tak swobodna, jak zakup zwierzęcia z hodowli. Nie zawsze mamy do wyboru zwierzęta określonej rasy lub określonej płci, ale osoby zdecydowane na przygarnięcie psa raczej się tym nie zrażają. To nie oznacza, że musimy zdecydować się na jedno z pierwszych zwierząt, jakie zobaczymy w schronisku lub domu tymczasowym. Decyzja o adopcji powinna być przemyślana i oparta o konkretne kryteria, by stworzyć dla zwierzęcia i domowników odpowiednie warunki.
Pies do domu o większym metrażu i własnym ogrodzie nie musi być maleńkim psiakiem kanapowym. Gdy mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, możemy rozważyć adopcję większych mieszańców lub psów rasowych, które również trafiają do schronisk i na ulicę z różnorodnych względów. Nie nastawiajmy się na błyskawiczne zabranie psa do siebie – lepiej obejrzeć go, wyjść z nim na krótki spacer, poznać jego usposobienie i dopiero na tej podstawie zadecydować o adopcji.
Skompletowanie wyprawki
Gdy zdecydujemy się już na konkretnego psa, warto skompletować wyprawkę, która sprawi, że zwierzę poczuje się w nowym miejscu dobrze i komfortowo. Wyprawki nie warto kupować wcześniej, a przynajmniej tych przedmiotów, które uzależnione są od wielkości zwierzęcia (na przykład obroży i smyczy).
Jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla psa jest legowisko. Legowisko dla psa to jego azyl, miejsce odpoczynku, zabawy, regeneracji. Nie może być niewygodne i zbyt ciasne i właśnie dlatego należy dobrać je, gdy już zdecydujemy się na konkretnego psa. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar legowiska, ale również na materiał i sposób wykonania oraz wykończenia. Starannie wybrany produkt posłuży nam znacznie dłużej.
Decyzja o adopcji psa ze schroniska lub z domu tymczasowego może być najlepszą decyzją, jaką podjęliśmy. Warto zadbać o odpowiednią wyprawkę dla czworonoga – kupić miski, obrożę, smycz, legowisko, karmę, zabawki i przysmaki i przygotować się na przyjęcie zwierzaka pod swój dach.
0Komentarze