IInne
Jak wygląda praca notariusza?
20 lipca 2018
O zawodzie notariusza słyszał chyba każdy. Notariusz zajmuje się sporządzaniem bardzo ważnych dokumentów – aktów notarialnych. Jakie są jednak jego dokładne obowiązki i kwalifikacje? Jak wygląda praca notariusza i ile się w niej zarabia? Gdzie szukać dobrego notariusza?
Kim jest notariusz?
Notariusz jest prawnikiem, pełniącym funkcję zaufania publicznego. Niekiedy jest nawet nazywany urzędnikiem państwowym. Dzieje się tak dlatego, że dokonując czynności notarialnych, notariusz posługuje się pieczęcią z wizerunkiem orła białego, zaś akty notarialne mają charakter dokumentu urzędowego. Co ciekawe, z powodu historii tego zawodu, do notariusza niektórzy zwracają się: rejencie, albo sędzio. Według ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Art. 1. § 1; notariusz jest powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych). Notariusz jest również funkcjonariuszem publicznym (Art. 2. § 1.), którego zadaniem jest sprawowanie opieki nad poprawnym obiegiem prawnym dokumentów. Notariusz zostaje powołany przez Ministra Sprawiedliwości, po otrzymaniu pozytywnej opinii z izby notarialnej oraz spełnieniu szeregu wymogów, które są narzucone przez ustawę.
Jakie wymagania musi spełniać notariusz?
Według ustawy, notariuszem może zostać osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- ukończyła wyższe prawnicze studia w Polsce lub za granicą;
- posiadać obywatelstwo polskie;
- sporządził co najmniej 70 projektów aktów notarialnych i 14 projektów innych czynności notarialnych;
- zostać objętym patronatem aplikanta notarialnego przez notariusza;
- ma ukończone 26 lat;
Więcej na notariuszpolski.pl
Co więcej, notariusz musi być osobą rzetelną i sumienną, cieszyć się dobrą opinią i podchodzić do swoich obowiązków z należytą skrupulatnością. Aby zostać notariuszem, należy również zdać w Polsce egzamin notarialny oraz odbyć w Polsce aplikację notarialną. Wyjątkiem od reguły jest tylko sytuacja, kiedy wcześniej kandydat na notariusza był sędzią lub prokuratorem, był prawnikiem lub radcą prawnym przez minimum 3 lata, albo posiadał przynajmniej tytułu profesora nauk prawnych. Podczas ślubowania, notariusz składa przysięgę zachowania tajemnicy zawodowej oraz działanie jedynie na pożytek, a nie szkodę swoich klientów.
Ile zarabia notariusz?
Zarobki notariusza uzależnione są od taksy notarialnej, pobieranej za wykonywanie czynności notarialnych. Stanowią jedyny dochód danej kancelarii. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które określa maksymalną wysokość stawek za poszczególne czynności, stanowi podstawę do obliczania przez notariusza swoich zysków. Dlatego też zarobki notariusza uzależnione są od rodzaju i liczby wykonywanych czynności notarialnych. Ze względu na różny charakter dokumentów, wynagrodzenie za dokonanie konkretnej czynności notarialnej ustalane jest każdorazowo indywidualnie. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ różne czynniki, między innymi wartość przedmiotu, rodzaj czynności notarialnej, stopień jej zawiłości, przewidywany nakład pracy, przewidywany czas przeznaczony na dokonanie czynności. Zarobki notariusza wahają się pomiędzy 3000 a 5000zł netto.
Dobry notariusz
Istnieje bardzo wiele kancelarii notarialnych. Szukają dobrego notariusza, kieruj się opiniami klientów. Warto znaleźć urzędnika, który rzetelnie podchodzi do swojej pracy i ma spore doświadczenie. Taka osoba zna się na swoim fachu i sporządzi profesjonalny dokument notarialny. Warto pamiętać, że każda czynność notarialna to odrębny, wyjątkowy przypadek. Dlatego notariusza poza wiedzą, dyskrecją i profesjonalizmem, powinno wyróżniać indywidualne podejście do klienta.
0Komentarze