IInne
Czy czytanie w myślach będzie możliwe?
27 lipca 2017
W przyszłości, będziemy mogli wiedzieć co każdy z nas myśli. Do takiej czynności, będziemy używać komputera kwantowego. Co by się stało, jeśli byśmy wiedzieli o czym każdy z nas myśli? Wszyscy ludzie, są tego ciekawi. Wielu osobom z branż takich jak; marketing,biznes,dyplomacja,polityka, przydała by się taka możliwość i przyniosła im, pozytywne efekty. Czy będziemy czytać w myślach w nie dalekiej przyszłości?
Jeśli popatrzymy na biologię człowieka, może wydawać się to trudne i niemożliwe, dowodzą tego przeprowadzone eksperymenty. Medycyna cały czas ingeruje w organizm człowieka, a także w sygnały elektryczne, odpowiadające za nasze myśli. Richard Caton, odkrył, iż nasze myśli wysyłają takie właśnie elektryczne sygnały. Jest on angielskim lekarzem, który w 1875 roku podjął się eksperymentu. Swojemu pacjentowi przyłożył elektrody do głowy,a urządzenie (galwanometr) wykazało zmianę potencjału elektrycznego, których przyczyną była aktywność neuronów w korze mózgowej. Dzięki temu eksperymentowi, został stworzony elektroencefalograf i przeprowadzone zostały kolejne badania nad naszymi myślami "poruszającymi się" dzięki elektryczności.
To co możemy zobaczyć w naszym mózgu, zaczęto uwieczniać już w latach 90-siątych, jednak nie zbyt dokładnie. Gdy obejrzymy film z kamery i zapis, zauważymy podobne elementy. W University of California w Berkley podjęto się pewnego eksperymenty, umieszczono elektrody na głowie kota, podpięto je do komputera i wszyscy mogli zobaczyć co taki zwierzak widzi.
Co z tą kwestią dalej?
Po tym eksperymencie, dalej przeprowadzano badania w ostatnim 15-leciu. Lekarze zaczęli skanować nasze głowy, aby zobaczyć co robi nasz mózg, gdy zaczynamy nad czymś myśleć. Może to nie być zaskoczeniem, jeśli ktoś spotyka się z takim tematem, podczas czytania książek czy odwiedzin w szpitalu. Od dawna już, stosuje się metodę PET czy fMRI, przy której korzysta się z rezonansu magnetycznego.Za pomocą tych metod, można stwierdzić na przykład śmierć mózgu.Przy badaniu PET, pacjentowi podaje się kontrast czyli radioaktywny cukier, emitujący pozytony. Dzięki niemu, jest możliwe znalezienie nawet tych małych "drgań prądu". Przy pomocy metody PET, lekarz może odnaleźć wzorce myśli i znaleźć część mózgu, która jest wtedy aktywna.
Czynność mózgu jest procesem elektrycznym, brane jest to pod uwagę przy metodzie fMRI. Kiedy nasz mózg jest bardzo aktywny, potrzebuje on do działania tlen i glukozę z której czerpie potrzebną energię. Przepływa wtedy więcej krwi, przez cały mózg i zwiększa się aktywność neuronów. fMRI ma za zadanie rejestrować czynności komórek nerwowych, zmiany w zawartości tlenu we krwi oraz tego ile jest jej dostarczanej do mózgu. Kiedy lekarze stosują te metody, mogą za ich pomocą zapisać skany i stworzyć wzór całego mózgu.
Profesor Yukiyasu Kamitani, pracujący w uniwersytecie w Kioto przeprowadza badania na pacjentach patrzących się w jeden obiekt i wtedy skanuje ich mózgi. Wykorzystuje do tego bardzo mocny komputer, który działa i robi skany w szybkim tempie, porównując je z wcześniejszymi skanami. Ta metoda wymaga jednak profesjonalnego i silnego komputera. Do dzisiaj przeprowadzane są takie badania, jednak w mniejszym stopniu korzystają z tej metody. Możemy zobaczyć, o czym badany człowiek śni i co ma w myślach, jednak uzyskujemy słabej jakości obraz zapisany na filmie.
0Komentarze