IInne
Czujniki, które warto założyć w domu
4 kwietnia 2018
Bezpieczeństwo w domu to kwestia zasadnicza. Aby je zapewnić domownikom, warto zdecydować się na założenie kilku czujników, które odpowiednio wcześnie ostrzegą nas przed zagrożeniem. Chodzi tu głównie o czujniki czadu i gazu. Jak je wybrać, aby spełniły swoje zadania?
Jak wybrać czujnik czadu?
Co roku z powodu wydzielania się czadu ginie lub ulega poważnemu zatruciu kilka tysięcy ludzi w Polsce. Można tego uniknąć. Wystarczy, że zdecydujemy się na montaż czujnika czadu, który zmniejsza zagrożenie praktycznie do zera. Jak działa to urządzenie?
Czujnik czadu wyposażony jest w sensor chemiczny lub elektrochemiczny. Zawiera on substancje, które wchodzą w reakcję z tlenkiem węgla (czadem) zawartym w powietrzu. Mikroprocesor stale monitoruje te reakcje i gdy stężenie czadu przekroczy normę, uruchamia alarm. Zwykle jest to ostrzeżenie dźwiękowe, czasem połączone także z ostrzegawczą sygnalizacją świetlną.
Wybierając czujnik czadu, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest atestowane. Na rynku znajdziemy bowiem produkty niemające atestu, przez co jego wskazania mogą się różnić od rzeczywistego stanu. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, dlatego nie należy używać takich urządzeń.
Decydując się na zakup sprzętu, sprawdźmy:
- rodzaj zasilania – urządzenia te mogą być zasilane bateryjnie lub sieciowo. Wśród zalet tych pierwszych wymienia się przede wszystkim mobilność. Mogą być bowiem instalowane w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie znajduje się gniazdko elektryczne. Co więcej, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, pracują nadal.
Problem stanowi jednak konieczność systematycznego wymieniania baterii. Decydując się zatem na czujnik czadu zasilany bateryjnie, należy wybrać taki, który poinformuje nas również o zbliżającym się końcu żywotności baterii.
Zaletą czujników elektrycznych jest zaś to, iż aby pracować, nie wymagają baterii. Kupując taki model, zwróćmy uwagę przede wszystkim na długość kabla. Pozwoli nam on na montaż urządzenia w optymalnym miejscu łazienki, nawet jeśli będzie ono nieco oddalone od punktu sieci elektrycznej. Podobnie jak czujnik na baterie, wariant elektryczny powinien uruchomić ostrzegawczy alarm, gdy zabraknie prądu,
- głośność powiadomień – im głośniejszy dźwięk wydaje urządzenie, tym lepiej, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają osoby starsze i dzieci,
- wyświetlacz – nie jest konieczny, jednak zwiększa funkcjonalność urządzenia i ułatwia sterowanie nim. Może wskazywać również informacje o niskim poziomie naładowania baterii, czy też końcu okresu eksploatacyjnego sensora.
Jaki czujnik gazu sprawdzi się najlepiej?
Chociaż ulatniający gaz ma specyficzny zapach informujący o jego wycieku, warto zdecydować się na instalację czujnika gazu. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że nie poczujemy szybko jego aromatu, gdyż pomieszczenie, w którym się wydziela, będzie zamknięte. Wówczas wystarczy jedna iskra, aby nastąpił wybuch. Warto się przed tym odpowiednio zabezpieczyć. Jak wybrać czujnik gazu?
Wybierając czujnik gazu, zwróćmy uwagę na rodzaj zasilania. Może być ono bateryjne lub sieciowe. Dobrą opcją są czujniki elektryczno-bateryjne, które łączą w sobie zalety obydwu rozwiązań. Nie bez znaczenia jest także głośność alarmu oraz łatwość montażu i obsługi. Zadbajmy również o to, aby czujnik był wyposażony w funkcję wyłączenia alarmu.
Decydując się na czujniki czadu i gazu, zwiększamy bezpieczeństwo osób przebywających w domu. Pamiętajmy jednak o tym, iż liczy się nie tylko jakość urządzenia, ale również to, czy zostało zamontowane we właściwym miejscu.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze