IInne
Co warto wiedzieć na temat kodów UFI?
26 lipca 2022
Kody UFI to nowy obowiązek, którego każdy producent chemii niebezpiecznej musi przestrzegać. To specjalne kody, które są unikalnym identyfikatorem formuły. Jeśli chcesz wiedzieć, co daje taki kod, kiedy jest niezbędny i jak go zdobyć, przeczytaj ten artykuł. Opisaliśmy kody UFI od, A do Z, aby każdy mógł bez problemu zdobyć wszelkie ważne informacje.
Kody UFI – podstawowe informacje
Kody UFI, to unikatowe znaki alfanumeryczne, które zawierają wiele ważnych informacji. Mówią one o składzie mieszaniny, toksyczności z konkretną mieszanką i zastosowaniu danej substancji. Składają się z 16 znaków, które powinny znajdować się na etykietach mieszanin chemicznych, sklasyfikowanych i oznakowanych zgodnie z rozporządzeniem CLP. Pomagają w razie identyfikacji jakichkolwiek zagrożeń, które mogą wpływać na życie bądź zdrowie. Są niezwykle ważne dla służb medycznych, aby szybko określić prawidłowe leczenie danego skażenia.
16 znakowy kod składa się z wielkich liter, które podzielone są na 4 części. Każdy taki bloczek oddziela się myślnikami. Kody UFI umieszcza się obowiązkowo na etykietach produktów niebezpiecznych. Każdy kod UFI dostosowany jest tylko do danej substancji. Oznacza to, że kilka mieszanin nie może mieć takiego samego kodu. To samo tyczy się sytuacji, w której dokonywane są zmiany w mieszaninie i składzie substancji. Niezależne czy polegają one na dodawaniu nowych elementów, usuwaniu starych czy zamienianiu poszczególnych składników. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zmiany stężenia składników bądź nawet zmiany dostawcy substancji używanych w mieszaninie. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy wykonać nowe zgłoszenie, a w ten sposób, zdobyć nowy numer UFI.
Kiedy niezbędny jest kod UFI?
Kody UFI są niezbędne w przypadku określonych substancji i mieszanin. Wedle prawa i ustaw chodzi o wszelkie produkty, których mieszaniny są uznane za niebezpieczne na mocy rozporządzenia CLP. Określa ono zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska, a do tego wszelkie zagrożenia fizyczne dotyczące innych produktów czy materiałów. Chodzi zarówno o mieszaniny konsumenckie, jak i do profesjonalnych zastosowań. Przemysłowe substancje chemiczne jeszcze nie wymagają używania kodów UFI, ale taki obowiązek wejdzie w życie od stycznia 2024 roku. Obecnie tworzenie kodów UFI dotyczy tylko produktów konsumenckich i profesjonalnych zgłaszanych do krajowego systemu przed styczniem 2021.
Kody UFI znajdują się nie tylko na środkach niezwykle niebezpiecznych, ale i na substancjach codziennego użytku. Można je zobaczyć na takich produktach jak: farby, chemia ogrodnicza, powłoki, odświeżacze powietrza, detergenty czy na chemii do sprzątania. Inaczej ma się sprawa dotycząca kosmetyków i produktów farmaceutycznych. Te nie zostały ujęte w ustawie i opisane są za pomocą innych przepisów.
Jak nadać kod UFI?
Stworzenie własnego kodu UFI nie jest niczym trudnym. Do jego nadawania wykorzystywany jest bezpłatny generator, do którego należy wpisać odpowiednie dane dotyczące substancji. Przed zabraniem się za zadania, należy przygotować informacje o składzie mieszaniny, zastosowaniu danej substancji i toksyczności z konkretną mieszanką czy substancją. Po zdobyciu tych danych wystarczy użyć generatora udostępnionego przez Europejską Agencję Chemikaliów. Jest on dostępny na ich stronie w pełni za darmo. Aby stworzyć kod UFI, należy podać numer mieszaniny, numer VAT firmy, który jest niezbędny, aby uniknąć duplikacji kodów UFI oraz wybrać dowolny numer pomiędzy 0 a 268 435 455. Warto pamiętać, że kody UFI przypisywane są do jednej substancji czy mieszanki. Przy zmianie w składzie produktu, należy wytworzyć kolejny kod UFI. Tyczy się to również przygotowania nowego zgłoszenia w krajowym systemie, w przypadku Polski dotyczy to portalu PCN ECHA.
Kto nadaje kod UFI?
Kody UFI wytwarzane są przez użycie generatora, który dostępny jest za darmo na stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów. Dzięki niemu można bezpieczne i szybko stworzyć potrzebny kod UFI. Sama utworzenie kodu nie jest jednak jedynym zadaniem, które trzeba wykonać według obecnie działających przepisów. Każdy produkt chemiczny niebezpieczny należy zgłosić również do krajowego systemu. Gotowe kody UFI trafiają na etykiety produktów. Najczęściej znajdują się w widocznym miejscu, ale z uwagi na różne wielkości czy kształty opakowań, należy szukać ich w różnych miejscach. Kody UFI trafiają również do karty charakterystyki substancji niebezpiecznej, która wymagana jest przy wypuszczaniu na rynek niebezpiecznych chemikaliów bądź mieszanin. Wszelkie ważne informacje o kodach UFI można znaleźć na stronie https://consultchem.pl/pojedynczy-post/7/kody-ufi-na/.
0Komentarze