GGadżety
Dziurkacz - niezbędny element w każdym biurze
30 lipca 2019
Historia dziurkacza rozpoczęła się 14 listopada 1866 roku. Urządzenie to wymyślił Matthias Theel, a opatentował Fryderyk Sonn. Bardzo szybko ten niepozorny wynalazek stał się niezbędnym elementem w każdym biurze. Choć technologia idzie do przodu, to dziurkacz dalej jest niezastąpionym sprzętem w wielu sytuacjach.
W XX wieku został wynaleziony dziurkacz konduktorski - można go było obsługiwać jedną ręką, co sprawdziło się przy kontroli biletów. W niektórych miejscach ten wynalazek jest używany do dzisiaj.
Dziurkacz - mała wielka rzecz
Obecnie większość dokumentów wysyłamy elektronicznie. Arkusze kalkulacyjne zaoszczędziły miejsca w segregatorach i teczkach. Technologia poszła do przodu, ale dziurkacze wciąż pozostały w biurach. Obecnie te urządzenia zdecydowanie różnią się od swojej pierwotnej wersji - a najlepsze z nich są w stanie za jednym razem przedziurawić aż 65 kartek.
Jak działa dziurkacz?
Najczęściej dziurkacze działają na zasadzie dźwigni. Wyposażone są w ruchome stemple o ostrych zakończeniach, które pod wpływem nacisku tworzą otwory w kartkach. Początkowo urządzenia te mogły przedziurawić tylko niewielką liczbę kartek - dzisiejsze dziurkacze mają już o wiele większe możliwości. Dzięki temu można w szybki i łatwy sposób uporządkować dużą ilość dokumentów.
Rodzaje dziurkaczy - Lobos
Dziurkacze możemy podzielić na automatyczne i ręczne. Te pierwsze mogą za jednym razem przedziurawić bardzo dużą ilość kartek. Zazwyczaj wyposażone są również w duży pojemnik na konfetti, co z pewnością pozwala zaoszczędzić czas podczas pracy. Najbardziej popularne są ręczne dziurkacze, które za jednym razem potrafią przedziurawić do ok. 25 kartek. Te poręczne urządzenia nie tylko są praktyczne, ale też dobrze się prezentują. Coraz częściej producenci stawiają nie tylko na trwałość i funkcjonalność, ale też na ciekawy design. Jednolita, modna stylistyka niektórych produktów, świetnie odnajdzie się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych biurach.
Nie tylko do biura
Chociaż dziurkacz kojarzy się z typowo biurowym urządzeniem, jego zastosowanie jest dużo szersze. Jest to świetny sposób, jeśli chcemy przygotować oryginalne ozdoby. Dziurkaczem możemy wycinać ciekawe kształty, które doskonale będą się prezentować na zaproszeniach czy papierowych serwetkach. Również z pozostałego konfetti można przygotować interesujące ozdoby. Jak widać dziurkacz to urządzenie, które z biegiem lat wciąż znajduje wiele zastosowań.
W 2017 roku Google stworzyło krótki filmik, który opowiadał historię dziurkacza. Wtedy też to urządzenie obchodziło swoje 131 urodziny. Dzięki temu wiele osób uzmysłowiło sobie jak ciekawym wynalazkiem jest ten niepozorny element wyposażenia biura. Mimo rozwoju technologicznego - dziurkacz wciąż znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach.
Więcej na sklep.lobos.pl
0Komentarze