AAplikacje i smartfony
Najlepsze aplikacje dla kierowców
30 maja 2017
Kierowco! Aplikacji, które będą dla Ciebie pomocne, jest naprawdę wiele. Sprawdź, z czego najlepiej korzystać.
Na pytanie, czy warto korzystać z aplikacji w samochodzie, niejeden odpowiedziałby, że nie, bo przecież korzystanie z telefonu w aucie jest nie tylko niezgodne z prawej, ale też niebezpieczne. Tymczasem jest wiele aplikacji, które nie tylko okażą się pomocne dla każdego kierowcy, ale też mogą znacząco zwiększyć jego bezpieczeństwo.
Poniżej prezentujemy 6 najważniejszych propozycji.
Yanosik - bo liczy się bezpieczeństwo
Powszechnie uważa się, że Yanosik to program służący wyłącznie do identyfikowania fotoradarów i kontroli drogowych. Na pewno jest to jedna z funkcji tej aplikacji i zarazem ta najczęściej wykorzystywana, z której Yanosik zresztą słynie. Aplikacja nie bez powodu jest nazywana CB radiem nowej generacji. Zawiera liczne funkcje społecznościowe, które wręcz wymuszają odpowiednią kulturę jazdy, a tym samym pomagają we wdrożeniu dobrych nawyków. Jest to również sposób na poinformowanie innych kierowców o zagrożeniu, jakie czeka na drodze. Niekoniecznie o kontroli drogowej, ale o sytuacjach czy zjawiskach na trasie, które mogłyby stanowić zagrożenie zdrowia lub życia. Yanosik informuje również o obowiązujących ograniczeniach prędkości na danym odcinku drogi oraz o wszelkich utrudnieniach na trasie, które mogą wpłynąć na płynność przemieszczania się.
Fuelio - ile kosztuje mnie jazda samochodem?
Posiadanie samochodu to nie tylko komfort jazdy - to przede wszystkim koszty jego eksploatacji. Do najbardziej podstawowych należy bez wątpienia zakup paliwa. Czasy, jakie mamy, to okres nieustannych zmian cen wszystkich paliw, czyli nie tylko benzyny, ale również gazu płynnego. Zmiany te niemal zawsze dotyczą wzrostu ceny, dlatego szczególnie cenna staje się możliwość monitorowania kosztów zużycia paliwa. Fuelio informuje, ile dokładnie spala samochód, ile kosztuje miesięczne tankowanie, a także podpowiada, jakie kroki można podjąć w celu zmniejszenia kosztów paliwa. Takie funkcje ma aplikacja Fuelio, dzięki której staje się możliwe zoptymalizowanie budżetu pod kątem konieczności napełniania baku.
Fuel Buddy - nie tylko do mierzenia kosztów paliwa
Eksploatacja samochodu to nie tylko koszty paliwa, ale również ceny napraw, obowiązkowych przeglądów, obligatoryjnych ubezpieczeń komunikacyjnych, a także inne, wynikające z danej sytuacji. Fuel Buddy, w przeciwieństwo do Fuelio, nie koncentruje się wyłącznie na kosztach paliwa. Umożliwia skompletowanie danych dotyczących tankowania, a także wszystkich innych związanych z eksploatacją samochodu. Takie informacje okażą się szczególnie istotne podczas np. sprzedaży samochodu, gdy będziemy w stanie zaprezentować nabywcy, ile tak naprawdę wyniesie korzystanie z określonego samochodu.
Android Auto - samochód "na sterydach"
To aplikacja autorstwa Google, która umożliwia korzystanie ze smartfonów podczas jazdy, dzięki zintegrowania programu z systemem operacyjnym Android. Dzięki Android Auto możliwe jest wydawanie komend głosowych w celu poruszania się po opcjach telefonu. Aplikacja to również duże, wygodnie osadzone przyciski, które można pewnie obsługiwać nawet podczas prowadzenia samochodu.
Torque - gdy coś stuka i puka
Torque to prosta aplikacja diagnostyczna dla smartfonów opartych na systemie Android. Z samochodem łączy się za pomocą portu serwisowego OBD2, co pozwala na odczytanie błędów zgłaszanych przez komputer, który zarządza pracą całego samochodu. Program obejmuje najbardziej podstawowy zakres błędów, czyli te najbardziej standardowe dla wszystkich marek i modeli samochodów osobowych. Dzięki Torque możliwe staje się samodzielne zidentyfikowanie dość typowych usterek (przesunięcie rozrządu czy błąd filtra cząsteczek stałych). Połączenie aplikacji w komputerem samochodu możliwe jest dzięki kablowi microUSB lub połączeniu Bluetooth.
Waze - ładniejszy, ale nie lepszy Yanosik
Waze jest ładniejszym odpowiednikiem Yanosika, jednak w Polsce nie zyskał zbyt dużej popularności, przez co jego przydatność jest raczej znikoma. Waze oferuje całkiem dobrą nawigację samochodową oraz funkcje społecznościowe. Dzięki niemu można otrzymać informacje na temat kontroli na drodze i niebezpieczeństw czy utrudnień na trasie. Jego przewagą nad Yanosikiem jest interfejs znacznie lepiej przystosowany do użytkowania w samochodzie.
Każda z powyższych aplikacji na swoje wady i zalety. Wybranie najlepszej z nich zależy od tego, czego oczekuje użytkownik. Dla ceniących sobie bezpieczeństwo idealnym programem będzie Yanosik. Podczas wyjazdów za granicę doskonale zastąpi go Waze. Domorośli mechanicy docenią Torque. Oszczędnym przyda się Fuelio i Fuel Buddy, a ci, którzy potrzebują swojego smartfona podczas prowadzenia samochodu na pewno skorzystają z Android Auto.
0Komentarze