AAplikacje i smartfony
Kiedy darmowe programy do obsługi PDF-ów będą niewystarczające?
20 czerwca 2023
Z plikami w formacie PDF ma do czynienia każdy, ale większość użytkowników z powodzeniem posługuje się jedynie podstawowymi programami i nie ma potrzeby poszukiwania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Jest jednak pewien punkt, za którym możliwości darmowych programów są już niewystarczające.
Automatyzacja powtarzających się zadań
Użytkownicy prywatni z powodzeniem mogą skorzystać z darmowych edytorów tego rodzaju dokumentów. Jednak osoby, które na co dzień pracują z takimi plikami, wiedzą, że większość darmowych rozwiązań nie sprawdza się. W dobrych sklepach z oprogramowaniem w kategorii „PDF editor” można znaleźć narzędzia umożliwiające wykonywanie różnorodnych zadań na dokumentach z rozszerzeniem .pdf. Do regularnego powtarzania tych samych zadań często nie są potrzebne skomplikowane programy, jednak potrafią one ułatwić pracę i pozwalają zaoszczędzić czas. Prawdziwe kombajny do edycji PDF są w stanie zautomatyzować cykliczne działania, wybiórczo kopiować dane lub dzięki technologii OCR przetwarzać je przed wklejeniem w nowe miejsce.
PDF-y z różną zawartością
Z PDF-em, który powstał jako eksport edytowalnego dokumentu Worda, poradzi sobie spora część darmowych programów i to nawet jeśli chodzi o relatywnie skomplikowane zadania. Wyzwaniem będzie praca na dokumentach innych typów – np. arkuszu kalkulacyjnym. Zdarza się, że darmowy program nie jest w stanie prawidłowo zinterpretować skopiowanej treści tabel. Kłopotliwe są również zdigitalizowane wydruki, które nie zawsze ściśle odpowiadają formatem wyglądowi oryginału. W takim przypadku potrzeba naprawdę dobrego programu, żeby wyciągnąć dane, aby następnie je przetwarzać.
Zarządzanie dokumentacją w formacie PDF
Podstawowe programy, nawet jeśli przyjąć, że dobrze radzą sobie z pracą na dokumentach w formacie PDF, często w ogóle nie mają funkcji pozwalających na archiwizację lub jakiekolwiek katalogowanie dokumentów. Znów – przy kilku dokumentach miesięcznie nie jest to większym problemem, ale jeśli chodzi o obsługę firm, w których takich dokumentów mogą być dosłownie setki lub tysiące w każdym miesiącu, to możliwość katalogowania plików w ramach dodatkowej biblioteki w programie, w którym się z nimi pracuje, może być na wagę złota.
Artykuł partnera
0Komentarze