AAplikacje i smartfony
Jak zoptymalizować aplikacje na smartfonie? Praktyczne wskazówki dla użytkowników
13 kwietnia 2023
Aplikacje na smartfony swoją złożonością w wielu przypadkach dorównały lub nawet prześcignęły programy desktopowe, więc i mocy obliczeniowej potrzebują sporo. Żeby korzystać z nich w sposób optymalny, trzeba jednak zacząć od podstawowej konfiguracji.
Czy na pewno umiesz skonfigurować swoje urządzenie? Wskazówki dla początkujących
Otóż nie, a przynajmniej nie zawsze. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, jak rozwijają się aplikacje na smartfony. Są one nadbudowywane, kolejne funkcje trafiają do już istniejącego programu i tylko raz na jakiś czas przychodzi aktualizacja, która porządkuje też interfejs, co zresztą zwykle budzi niemałe kontrowersje. Koniec końców, aktualizowane przez miesiące i lata programy przestają być przejrzyste. Warto przeszukać internet, nawet niekoniecznie po polsku, sprawdzając app tutorials i poświęcając chwilę na podstawową konfigurację. Na przykład w przypadku przeglądarki może to być automatyzacja czyszczenia danych po pewnym czasie albo przełączania między trybem jasnym a ciemnym.
Jak zoptymalizować konfigurację na różnych urządzeniach? Poradnik dla wielu platform
To, że kolejne dodawane do programów opcje nie zawsze trafiają tam, gdzie – wydawałoby się – będą najlepiej pasowały, to jedno. Druga sprawa to fakt, że niektóre funkcje programów będą zależne od sprzętu lub systemu operacyjnego, a w obu przypadkach sprowadza się to do tego, że tę samą czynność na różnych urządzeniach wykonuje się trochę inaczej. I tak na przykład ustawienie przeglądarki domyślnej będzie przebiegało inaczej na iPhone’ach, Xiaomi, Oppo czy Samsungach. Wszystko przez to, że pierwszy korzysta z zupełnie innego systemu operacyjnego, a trzy kolejne marki w zasadzie z tego samego, ale z różnymi nakładkami graficznymi. I oczywiście, kiedy już się korzysta z danego telefonu przez parę miesięcy, większość rzeczy można już zrobić samodzielnie, ale na początku warto zerknąć do poradnika, zamiast tracić mnóstwo czasu na samodzielne poszukiwanie rozwiązań.
Ustawienia początkowe: Jak ustawić swoje urządzenie, by odkryć jego ukryty potencjał?
Spora część programów jest projektowana tak, żeby nawet w podstawowej konfiguracji zaraz po instalacji działały w miarę wydajnie. Nawet wtedy jednak warto przynajmniej przejrzeć ustawienia, bo przy okazji można odkryć opcje dodatkowe, które mogą przydać się przynajmniej niektórym użytkownikom. Zwykle nie będą one stanowiły rewolucji, ale to właśnie z tego powodu też programiści o nich nie zawsze głośno mówią – przejrzenie ustawień i przeprowadzenie konfiguracji choćby w celu sprawdzenia ustawień startowych, pozwala często dotrzeć do ciekawszych opcji, które już warto będzie zmodyfikować.
Artykuł partnera
0Komentarze